Ana Sayfa Gündem 6 Şubat 2017 217 Görüntüleme

AK Parti’yi işgale giden asker: ‘Yüzbaşı bize, ‘Ezin şu şerefsizleri’ dedi’

AK Parti’yi işgale giden asker: ‘Yüzbaşı bize, ‘Ezin şu şerefsizleri’ dedi’

15 Temmuz çıyan darbe girişimi sırasında, Metris Kışlası’ndan akım yazar Sütlüce’de mevcut AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nı obstrüksiyon fail askerler, bu sabahleyin önceki kere bilgili karşısına çıkmıştı. 14’ü tutuklu, 74 sanığın yargılandığı davanın önceki duruşmasında, iddianamenin okunmasının peşi sıra zeval vakti arası verildi. Öğle arasından sonradan sanıkların savunmalarının alınmasına geçildi. Sabah sayaç 10.00 sıralarında başlamış bulunan ve akşam ezanı sayaç 18.20’yi gösterdiğinde sona ermiş duruşmanın önceki gününde, sırası ile Uzman Çavuşlar Hüreyre Can Çatal, İbrahim Tıraş, Şahin Kurt, Reşat Ardıl ve Feyyaz Yörük savunmalarını yaptı. Savunmalarını karşılayıcı 5 maznun da benzeri ifadeler kullanırken, darbe girişiminde bihaber halde ferman kumanda zincirine uyarak akım ettiklerini söyledi.

“Oraya yıldırı vakası dolayısıyla yapının emniyetini sağlamaya gittiğimizi sanıyorduk”
Davada önceki şekilde 15 Temmuz’da 47. Motorlu Piyade Tugayı’nda işyar bulunan bilirkişi çavuş Hüreyre Can Çatal yaptı. Darbe girişiminden bihaber bulunduğunu kail Uzman Çavuş Çatal, “Bir çabukluk oldu, apiko olmamız istendi. Gezi vakaları üzere ortak nesne sandım. Tabur Komutanımız Yarbay Recep Karaçam’ın direktifiyle hazırlandık ve silahlarımızı doldurduk. Birçoğumuz da manevra bulunduğunu sanıyordu. Araçlara bindiğimizde yanımızda tanımadığımız rütbeliler vardı. Nereye gittiğimizi bilmiyordum; lakin yolda giderken birtakım yurttaşlar bizlere “En şişman asker, bizim asker” niteleyerek gösteri yapıyordu. Oraya gittiğimde de oranın AK Parti binası bulunduğunu bilmiyordum. Biz oraya yıldırı dolayısıyla yapının emniyetini almaya gittiğimizi sanıyorduk. Orada da binada bomba bulunduğu söylendi çünkü. Oraya tahavvül etmek isterken beş on yurttaş bizlere tepkime gösterdi. G-3 silahlarıyla acı edildi, lakin kimin acı ettiğini görmedim. Bunun üstüne sayısı derece derece küsurat yüzlerce yurttaş bizlere saldırdı, birileri da bizi korudu. O geceleyin yanımda zeki telefon bulunduğunu benimseme ediyorum. Sadece babamla konuştum, o bana ortak şeyler söylemeye çalıştı, lakin aşırı kavga bulunduğu düşüncesince onu anlayamadım. Orada tek eylemde bulunmadan kontrolümdeki askerlerle bu arada kolluk çeşidinden şehremaneti araçlarına bindirilip sabaha dirlik kışlamıza getirildik” halinde defans karşılayıcı Onbaşı Çatal’ın, savunmasını yaparken coşkudan kekelemesi ve cümlelerini toparlamakta zorlanması ilgi çekti.


“Yüzbaşı bize, ‘Ezin şu şerefsizleri’ dedi”
Metris Kışlası’nın 47. Motorlu Piyade Tugayı 2. Tabur 5. Bölüğünde işyar bulunan Uzman Çavuş İbrahim Tıraş da benzeri ortak defans yaparak, “Bulunduğumuz kışla iç düzenlilik kışlasıydı. Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme Timi (KOKTOT) eğitimi almıştık, bunlar kışla içinde mühimmatsız eğitimlerdi. Saat 8.30 sıralarında Tabur Komutanımız Recep Karaçam’dan KOKTOT hazırlığı buyruğu verildi. Derhal hazırlandık. Çıkış hazırlığı esnasında kışlamıza parafin aşırı ortak anahtar içinde tanımadığımız zabitan geldi. Recep Karaçam tanımadığımız subaylarla konuşurken, “Bu iş ciddiye bindi” dedi. AK Parti binasına Yüzbaşı Hasan Hüseyin Altınsoy ile gittik. Yolda önümüzü kesmeyen ortak uzlaştırıcı görünce, Altınsoy çeşidinden taşıtçı arkadaşımıza, “Ez şu şerefsizleri. Hep bunların yüzünden oluyor” denildi. AK Parti İl Başkanlığı’na geldiğimizde Binbaşı Faruk Şimşek’in buyruğu üstüne onunla baş başa İl Başkanı Selim Temurci’nin odasına çıkıp kendisiyle ahbaplık etmek istedik, lakin Temurci’nin hususi çeşit müdürlüğünü karşılayıcı insan silahlarımızı bırakmadan bizi odaya alamayacağını söyledi. Biz binaya girerken daha yurttaşlar gelmemişti, şüphelenmedim. Sonra Binbaşı Şimşek’in çözüm ve hareketleri ve güvenliğini gelmek düşüncesince geldiğimiz binadaki tavırlarımız beni şüpheye düşürdü. Aşağıdan 2-3 el tabanca sesi duydum. Aşağıya indiğimde yurttaşlar da gelmişti, tedricen kalabalıklaşıyordu. O zamane hastalık burada olduğumuzu sorguladım. Halkın bizlere yurt haini söylediğini duyar duymaz inanamadık, birtakım yurttaşlar da bizi korudu. Vatandaşların daha da kalabalıklaşması üstüne ortak köşeye geçip bekledik. Polis çeşidinden arama dibine alındık” dedi.

“Polis bizi korudu”
İlk mahkeme gününün akıbet savunmasını karşılayıcı Uzman Çavuş Feyyaz Yörük ise bambaşka ortak görevdeyken kavuşum bölgesine çağrılıp Gazi Mahallesi’nde ortak vakaya karışma etmeye gidileceği bilgisiyle askerlerin arasına karışma edildiğini tabir ederek, “Kışlamızda zamane doğrulama töreni hazırlığı vardı ve ego o hazırlıklardan sorumluydum. Gün içinde biraz insandan manevra yapılacağı halinde iddialar duydum. Bunu ortak arkadaşımız hane komutanımıza da sordu, lakin karşılık alamadı. Devir doğrulama töreninin bozma bulunduğunu duyar duymaz kavuşum bölgesine gittim ve her insanın hazırlandığını gördüm. Emir üstüne ego de hamle yeleğimi giydim ve hazırlanıp ortak vasıtaya bindim. Bu kâmil Gazi Mahallesi’nde ortak görüngü bulunduğunu ve oraya karışma etmeye gittiğimizi duydum. Araçtan indiğimizde AK Parti binasına geldiğimizi gördüm. Hepimizi değişik noktalara dağıttılar. Komutanlarımız bu yapının emniyetinin bizlerden sorulduğunu ve hiç kimseye tolerans göstermememizi emretti. Kendisini önceki kere o akşam ezanı gördüğüm ve daha sonradan Binbaşı Faruk Şimşek bulunduğunu öğrendiğim bey yanıma 3 asker verip beni halkın barikat kurduğu yere gönderdi. Barikatta yaşanmış bulunan çatışma esnasında Binbaşı Şimşek silahının namlusu yere doğruyken biraz el acı etti. Bana da ikaz ateşinde bulunmamı istedi. Havaya akıllıcasına ortak el acı ettim. Polisle dirlik karşıya geldik, lakin onlarla katiyen birbirimize dokunca vermedik. Bu kâmil Bölük Komutanımız Muzaffer Dikenci de kontrolü şahıs elinde toplamaya çalışıyordu. İki arada, ortak derede kalmıştım. Nasıl yapabilirdim? Onlar benim polisimdi. Son şekilde AK Parti binasına giriş emrini alınca bundan böyle ne yapacağımı bilmesi imkansız duruma gelmiştim. Bölük komutanımızın emrine itaat etmeyip binaya girmedim. TOMA’nın bulunduğu parçaya akıllıcasına yöneldim. Orada ortak birlik anlamıyla ortak kargaşa vardı. Bazı vatandaşların askerlere hüküm uyguladığını, bazılarının ise askerlere erbap çıkmaya çalıştığını görür görmez o karışıklığı darmadağın etmek düşüncesince havaya ortak el acı ettim zaten. Mesela benim buyruğa itaat etmeyip binaya girmediğimi gören birtakım yurttaşlar bana sarıldı, dayanak oldu. Polis de bizi korunum etti. Bunlar basına yansıyan ve iddianamede de mevcut düzenlilik kamerası görüntülerinde mevcuttur” halinde konuştu. Uzman Çavuş Yörük, namına yöneltilen iddiaların peşi sıra lakırtı düzlük emektar komutanı Binbaşı Şimşek’in, “Benim acı ettiğim tabanca mevkufiyet yapmış mıydı, yapmamış mıydı?” şeklindeki sorusuna, “Bunu senin daha dobra bilmen lazım” niteleyerek karşılık verdi.

Bugün önceki duruşması meydana getirilen davada, savunmaların alınmasına ferda bitmeme edilecek.

Caner Sönmez – Hüseyin Coşkun

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil
Araç çubuğuna atla