Ana Sayfa Gündem 6 Şubat 2017 225 Görüntüleme

Genç ustaların eserleri hayranlık uyandırdı

Zeytinburnu Belediyesi çeşidinden bu sene 4’üncüsü meydana gelen “Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması” sonuçlandı. Albayrak Grubu’nun sponsorluğunda meydana gelen müsabakada dereceye giren sanatçılar düşüncesince Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ihsanıhümayun töreni düzenlendi. Törene Türkiye’nin değişik illerinin birlikte emlak dışından da katılma oldu. Törende, hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, cilt, kat’ı ve cins işi dallarında dereceye giren kitap malikleri ödüllendirildi.

Ana Tema “Merhamet”
Yurt içi ve emlak dışından iri uyanıklık gören müsabakada ana ana konu kendisine belirlenen “Merhamet” terimi çevresinde mecmu 191 kitap üretildi. Hüsn-i geçek bölgesinde üç ayrı dalda ihsanıhümayun verildi. Hüsn-i hat’ın, celî Sülüs, tâlîk ve sülüs dallarının değme birinde 3 birincilik ile 2 mansiyon ödülü kazanmak az daha 5 ihsanıhümayun verildi. Böylece hüsn-i geçek branşında mecmu 15 kitap ödüle müstahak bulundu.

120 bin tl ihsanıhümayun dağıtıldı
Tezhip branşında 2’ncilik ve 3’üncülük ödülü ebrû, minyatür ve kalemişi, fayans ve ten dallarında da önceki üç ihsanıhümayun sahiplerini buldu. Kat’ı branşında ise 3’üncülük ödülü verildi. Eser sahiplerine ödülleri hakem heyeti üyeleri ve kaymakamlık protokolü çeşidinden sunma edildi. Törende mecmu 120 bin TL mal ödülü dağıtıldı. 191 kitap arasından seçilen 33 kitap düşüncesince ise işporta oluşturuldu.

Jüriyi zorladılar
Ebru branşında hakem heyeti üyesi bulunan Hikmet Barutçugil, eserleri değerlendirirken zorlandıklarını belirtti. Barutçugil, “Bu cins yarışmaların çoğalması sevindirici. Ben 44 senedir bu sanatla uğraşıyorum. İlk başladığımda bu sanatların esamesi fark okunmuyordu. 1970’lerde modern sanatların birtakım kısımlarının şişirme haber bulunduğunu halis muhlis evren görmüş oldu ve insanoğlu kökleri sert bulunan kadim sanatlara yöneldiler. Bizde de kültürümüze erbap çıkan gailesiz ortak göbek var. Bu gelişmeler sevindirici. Bugünün medeniyetini oluşturmada bu müsabakanın iri ortak noktayı var. Ebru branşında katılma ortak tomar değildi fakat zenginleşerek bitmeme edeceğini umuyorum” ifadelerini kullandı.

“Çok nitelikli asar yarıştı”
Geleceğin Ustaları Yarışması’nda hakem heyeti üyesi bulunan Doç. Dr. Mehmet Memiş, “İki senedir jürideyim. Bazı dönemler yegâne dalda yapıldı. Geçen sene de öyleydi. Ama bu sene hüsn-i hat’ın üç değişik branşında ihsanıhümayun verildi. Dereceleri tespit etmek enine boyuna zorba oldu. Çünkü baş döndürücü nitelikli asar katılmıştı. Yurt dışından da elleme ortak katılma sağlandı. Bu yarışmaların faydası burada ortaya çıkıyor. Her sene hâlâ nitelikli asar katılıyor. Sanatçılar hâlâ itinalı çalışıyorlar” sanarak konuştu.

“Uluslararası camiada iri başarılar hedefliyorum”
Geleceğin Ustaları ödüllerinde Çini branşında ortak numara bulunan Ayşe Kaya, eserleriyle ve başarılarıyla arsıulusal camiada verilmek istediğini söyledi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları mezunu bulunan Kaya, “3 ay süresince hazırlandım. Eserim baş döndürücü anadan görme bulunmadığı düşüncesince endişem vardı fakat ortak numara olduğumu öğrenince baş döndürücü bahtiyar oldum. Bu eserimde değişik çiçekler görmek istedim, dolunayı işledim. Dolunayı düşünce kadar tanımlayabiliriz, onu anabolizma etmiş olduğu düşüncesince dragon kullandım. Çini’de arsıulusal camiada iri başarılar hedefliyorum” sanarak konuştu.

Endonezya’dan geldiler
Teguh Prastio ve Isep Mısbah, yarışmaya Endonezya’dan katıldı. Isep parlak sülüs branşında 2’nci oldu, Teguh ise ayrımsız dalda 3’üncü. 12 yaşından bu yana geçek çalıştığını kail Teguh Prastıo, “Amcam cıncık dair geçek yapardı, ego de bu sanatı ondan öğrendim. Yarışmada dereceye gireceğimi hayalet fark etmemiştim. Üçüncü kazanmak beni baş döndürücü bahtiyar etti.” dedi. Isep Mısbah ise, “1987 yılından bu yana hatla ilgileniyorum. Jakarta’da geçek sanatında hocalık yapıyorum, dersler veriyorum. Hat sanatına devletimizde baş döndürücü uyanıklık var. Profesyonel hattatlar var. Müslüman ortak maşer kendisine kılıç de geçek sanatına baş döndürücü meraklıyız.” biçiminde konuştu.

“Emeklerimin karşılığını aldım”
Minyatür branşında 1’inci bulunan Mehlika Hilal Kırca, eserini 2,5 maaş çalışmanın böylelikle hazırladığını söyledi. Kırca, “4 senedir minyatür ile ilgileniyorum. Emeklerimin karşılığını aldığım düşüncesince baş döndürücü mutluyum. Eserim, ortak bebek üstünden gidiyor. Çocukların yaşamış olduğu vakaları acıma üstünden anlattım. Ben eserimi tamamladıktan sonraları Halepli çocukların, bayanların yanlarında kuşları, kedileri götürdüğünü gördüm. Eserimle uyma evet aslında.” ifadelerini kullandı.
“Sanatçıyı üretmeye gönderme ediyor”
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi bulunan Yasin Çakmak, ise ten branşında 1’inci oldu. 2005 yılından bu yana ten sanatı dair çalıştığını tamlayan Çakmak, “Birincilik ödülü beni gururlandırdı. Bu yarışmalar, bu etkinlikler sanatçıyı istek eden, sanatçıyı üretmeye gönderme fail dobra işlerdir” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil
Araç çubuğuna atla